Profilaktyka uzależnień to jedno z ważniejszych działań, które są realizowane przez placówki oświatowe. Uczniowie Zespołu Szkół nr1 w Opatowie wraz z nauczycielami  uczestniczyli w wydarzeniu „Nie dotykaj zła” zorganizowanym w ramach Wszechnicy Opatowskiej działającej przy Opatowskim Ośrodku Kultury. Uczniowie tej szkoły należący do Młodzieżowej Grupy  Teatralnej „Paradoks”, działającej przy Opatowskim Ośrodku Kultury, przygotowali spektakl  „Nadzieja” w reżyserii pani Edyty Gwoździk.

Młodzi artyści wcielili się w swoich rówieśników borykających się z życiowymi problemami. Splot różnych wydarzeń sprawił, że sięgnęli po dopalacze i narkotyki. Pełne dramatyzmu losy młodzieży uwikłanej w trudne sytuacje, mocno poruszyły publiczność. Na szczęście sztuka kończy się pozytywnie, rozwiązaniem problemów i uwolnieniem się od substancji uzależniających. Spektakl podkreślił jak ważną rolę w przezwyciężeniu  trudnych sytuacji odgrywają rodzice i przyjaźnie nastawieni ludzie, niosący swoją pomoc. Po obejrzanym spektaklu publiczność wysłuchała wypowiedzi zaproszonych gości. Pani Sylwia Kot reprezentująca Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną poruszyła kwestie dotyczące zagrożeń dla organizmu młodego człowieka wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych. Natomiast w swojej wypowiedzi pani podkom. Agata Frejlich zawarła informacje dotyczące aspektów prawnych w związku z posiadaniem lub zażywaniem narkotyków czy dopalaczy. Niezwykle istotne w tym przedsięwzięciu było to, że o problemach młodych ludzi mówili ich rówieśnicy, którzy znakomicie odegrali swoje role. Fragment tego przedstawienia został zaprezentowany podczas Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Kielcach, gdzie młodzi artyści  reprezentowali powiat opatowski. Decyzją jury młodzież otrzymała podwójne wyróżnienie - dla całej grupy za spektakl oraz dla Weroniki Kijanki za osobowość sceniczną.

W spektaklu wystąpili: Wiktoria Podsiadło, Kamila Woźniak, Dominik Ciach, Marcin Pyza, Małgorzata Paliwoda, Natalia Janicka, Aleksandra Staniszewska, Weronika Kijanka, Patrycja Przybylska, Daniel Walczyk, Kacper Adamczak, Kamil Szczepański, Aleksandra Gawlak, Wiktor Kwiatek, Patrycja Dubik, Aleksandra Łodej.