Młodzież klas gastronomicznych Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie zachwycona pobytem w Portugalii, przesyła garść najnowszych wiadomości i wrażeń. Uczniowie nasi mieszkają w przecudnym miasteczku Evora. Jest to urokliwa, starożytna osada założona jeszcze przez Rzymian, w której przez ponad 2 tysiące lat krzyżowały się różne kultury. Centrum tego miasteczka jest od 1986 roku w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Mozaika zabytków rzymskich, arabskich, renesansowych i typowo portugalskich, tworzy specyficzny klimat spokoju, egzotyki i piękna, podkreślanego płynącą z każdego zakamarka miejscową muzyką fado. Uśmiechy miejscowych mieszkańców i zachwyt turystów z całego świata, przeplatają się ze sobą w niesamowicie urokliwych kafejkach i restauracjach, w których uczy się i pracuje nasza młodzież. Uczniowie praktykują w 9 punktach gastronomicznych, gdzie pod okiem nie tylko portugalskich mistrzów kuchni, wzbogacają swoją wiedzę i doświadczenie. Ich zajęcia dotyczą kulinariów portugalskich, ale również kuchni różnych krajów europejskich, afrykańskich, azjatyckich, a zwłaszcza południowoamerykańskich. Młodzież podkreśla swój zachwyt, nad nieograniczoną możliwością poznawania tajników gastronomicznych, tak wielkiej ilości kultur kulinarnych z całego świata, oraz faktem poznawania wielu nowych ludzi, których nigdy na co dzień by nie poznali. Oprócz nauki i pracy w wolnym czasie nasi młodzi kucharze zwiedzili m.in. Lizbonę i zabytkowe miasteczko Monsaraz położone na granicy z Hiszpanią. Zgodnie potwierdzają, że każde miasto czy okolica które poznają, wywiera na nich wielkie wrażenie, którego nie wyobrażali sobie przed wyjazdem. Najlepiej oddają to słowa jednej z naszych uczennic, która jednego z e-maili zakończyła wpisem „Cóż z tego, że się uczę i pracuję, i tak są to WAKACJE MOJEGO ŻYCIA!”