Skóra to największy organ naszego ciała, zajmuje powierzchnię niemal 2m² i waży nawet do 6 kg. W skórze znajduje się ok. 2 mld komórek, z których każda pełni ważną funkcję życiową. Zmiany na skórze mogą świadczyć o chorobie jej lub innego narządu, czasem zaś bywają niechcianym spadkiem po przodkach. Tegoroczne lato było bardzo upalne, odsłanialiśmy ciało na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych zwiększając ryzyko poparzeń i zmian na skórze, dlatego z inicjatywy nauczycielki biologii pani A. Frejlich młodzież liceum i technikum Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie 26 października  2015 roku odbyła bardzo pouczające spotkanie z dyplomowanym kosmetologiem panią Katarzyną Smolarską - właścicielką gabinetu kosmetycznego "Twój salon urody”. Tematem przewodnim był rzadko wykrywany lecz nad wyraz groźny czerniak.

Pani kosmetolog wytłumaczyła młodzieży w jaki sposób można go zdiagnozować, ponieważ ten nowotwór charakteryzuje się agresywnym wzrostem i możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem usunięcie czerniaka kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie 80% chorych, dlatego ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie. Lekarzem do którego należy się udać, gdy zauważymy coś niepokojącego jest dermatolog, a badanie podejrzanej zmiany jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne, wykonywane za pomocą dermatoskopu. Jeśli chcesz wiedzieć czy jesteś w grupie ryzyka  to odpowiedz sobie na poniższe pytania:

• Ile godzin w ciągu dnia opalasz się podczas wakacji? W jakich godzinach zazwyczaj to robisz?

• Jak chronisz się w trakcie opalania lub w ogóle gdy jest bardzo mocne słońce?

• Czy opalasz się na solarium? Czy takie opalanie jest szkodliwe?

• Jak często sami powinniśmy kontrolować znamiona?

• Jak często powinniśmy sprawdzać znamiona u lekarza?

• Czy Polacy znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory skóry?

Dzięki działaniom związanym z profilaktyką chorób nowotworowych nasza szkoła uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.