Uczniowie II i III klasy Technikum Pojazdów Samochodowych z Zespołu Szkół Nr1 uczestniczyli w kolejnym szkoleniu prowadzonym przez przedstawiciela wiodącej firmy rynku motoryzacyjnego Hella Polska. Te niecodzienne zajęcia dla uczniów naszej szkoły poprowadził Kierownik Centrum Technicznego Hella Polska Pan Zenon Rudak. Tematyka szkolenia to dwa zagadnienia, z którymi spotykamy się w każdym pojeździe, a ich poprawne działanie wpływa na bezpieczeństwo każdego kierującego. Pierwsze z nich to systemy chłodzenia pojazdów. Uczniowie w czasie tej części zapoznali się historią rozwiązań technicznych stosowanych w pojazdach, poznali obecne stosowane systemy chłodzenia silnika, metody przeprowadzania diagnostyki, konserwacji i naprawy.

Kolejnym tematem szkolenia były układy klimatyzacji w pojazdach. Prowadzący omówił wszystkie stosowane rozwiązania techniczne w zakresie budowy, działania, diagnozowani i naprawy tych układów. W czasie szkolenia uczniowie mogli zaobserwować na animacjach komputerowcy w jaki sposób działają oba układy w pojazdach, zapoznać się z elementami – częściami tych układów, które są produkowane przez firmę Hella. Dzięki specjalnie przygotowanym modelom można było poznać ich wewnętrzną budowę i zasadę działania. W czasie szkolenia ponadto uczniowie i prowadzący przeprowadzili doświadczenie, które pokazało w jaki sposób może zachowywać się czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji. To już drugie spotkanie młodzieży Technikum Pojazdów Samochodowych z specjalistą światowej firmy motoryzacyjnej, która jest producentem części i twórcą wielu rozwiązań technologicznych do wielu marek pojazdów. Współpraca nauczycieli praktycznej nauki zawodu z firmą Hella Polska to poszerzenie zaplecza dydaktycznego szkoły i możliwość czerpania wiedzy praktycznej od najlepszych największych firm motoryzacyjnych – zapewniają Jerzy Lulin i Piotr Cybula. Kolejne pokazy połączone z zajęciami praktycznymi planowane są na okres wiosenny.