17 czerwca 2014 uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie mieli okazję do wzięcia udziału w kolorowych warsztatach z języka niemieckiego w ramach ogólnopolskiego projektu „DEUTSCH-WAGEN-TOUR”. Warsztaty zostały zorganizowane przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Elżbietę Chebę. Spotkanie warsztatowe poprowadziła pani Joanna Lay– lektorka języka niemieckiego z Instytutu Goethego w Krakowie. Pan Dyrektor Tomasz Świątek powitał bardzo serdecznie organizatorów i przybyłą młodzież słowami: „Języki otwierają okno na świat, a  język niemiecki jest językiem naszych najbliższych sąsiadów i jest drugim najpopularniejszym językiem obcym, więc warto się go uczyć. Angielski to mus, niemiecki to plus”

Główną częścią spotkania  były zabawy językowe, gry, quizy i piosenki, ponieważ założeniem projektu jest nauka i propagowanie języka niemieckiego poprzez śmiech i zabawę. W spotkaniu brało udział 40 uczniów ZS Nr 1. Byli to uczniowie: klas LOM, TŻ, TPS i TE. Uczniowie wykazali niebywałe zaangażowanie w tej nietypowej lekcji języka niemieckiego. Animacje przygotowane przez p. J. Lay rozbudziły w uczniach motywację i ciekawość. Był to czas w pełni efektywnie wykorzystany.Tematyka zajęć była związana z ostatnimi wydarzeniami sportowymi, tj. Mundialem 2014, którego faworytem – jak zgodnie przyznali uczestnicy spotkania – są Niemcy. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej uczniowie zostali zapoznani z założeniami projektu DEUTSCH-WAGEN-TOUR, obejrzeli krótką prezentację z wizyt kolorowego samochodu w różnych szkołach i rozegrali małą zabawę integracyjną i poznawczą.Druga część spotkania odbyła się w plenerze. Na boisku szkolnym został rozegrany mecz piłkarski z pomocą chusty animacyjnej Klanza, który sprawił wszystkim wiele radości. W zabawach sprawnościowych z piłką to chłopcy mogli się pokazać ze swojej najlepszej strony. Zostali oczywiście nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec wszyscy wrócili do sali językowej, gdzie odbył się quiz na temat Niemiec. Wygrani zgarnęli cenne nagrody.

Młodzież miała wiele radości i satysfakcji z uczestnictwa w warsztatach, ponieważ zabawy, w których uczestniczyli okazały się doskonałą powtórką zdobytej przez ten rok wiedzy z języka niemieckiego. Poradzili sobie doskonale i miejmy nadzieję, że nowy rok szkolny rozpoczną z większą wiarą w swoje możliwości i pokonają barierę językową, która trapi wielu uczniów. Mamy nadzieję, że wkrótce niemiecki znów zostanie dostarczony pod drzwi naszej szkoły.