srebna tarcza 2019

Tylko dwa lata potrzebował Zespół Szkół nr w Opatowie na zdobycie „Srebrnej Tarczy” w ogólnopolskim rankingu Techników organizowanym rokrocznie przez miesięcznik edukacyjny „Perspektywy”. W 2017 roku „Górka” pokryła się brązem i zgodnie z obietnicami zarówno dyrekcji, nauczycieli, jak i uczniów awansowała w tym prestiżowym konkursie szkół. Opatowskie Technikum uplasowało się na bardzo wysokiej 8 pozycji w województwie.
„Technika cieszą się coraz większą popularnością – powiedziała Magdalena Gdowska, dyrektor placówki – młodzież poszukuje w dzisiejszych czasach szkoły, która daje perspektywy, czyli dobrze płatną, łatwą do zdobycia pracę, a staranne technikalne wykształcenie jest jej gwarantem. Nasi absolwenci-technicy opuszczają szkołę, jako wzorowo wykwalifikowani specjaliści, biegle władający obcym językiem zawodowym, profesjonaliści o wysokim poczuciu etyki zawodowej. Nie może być inaczej! Szkoła zajmuje się kształceniem zawodowym od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, nie jest więc pionierem w tej dziedzinie. Oczywiście w czasie kolejnych dekad nastąpiło wiele zmian. Możemy pochwalić się specjalistycznymi pracowniami, nowoczesnym sprzętem dydaktycznym, skomputeryzowanymi symulatorami i laboratoriami językowymi, wymieniać można by długo. Przyszli technicy uczą się obecnie w tak zwanym systemie dualnym, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką zawodową, a tę zdobywają nie tylko w szkolnych pracowniach i u pracodawców, ale w całej Europie: Szwajcarii, Niemczech, Włoszech czy Portugalii. Otrzymują tym samym certyfikaty, uprawniające ich do pracy w państwach Unii Europejskiej. Nad adeptami hotelarzami, mechanizatorami rolnictwa, logistykami czy żywieniowcami czuwa doświadczona kadra pedagogiczna, specjaliści w swoich dziedzinach, a to znaczy, że sukces jest gwarantowany”.

Fundacja GROM COMBAT przy współpracy z nauczycielami koordynującymi pracę klas mundurowych panią Edytą Gwoździk i panem Markiem Frejlichem, po raz kolejny zorganizowała szkolenie dla młodzieży z klas mundurowych ZS nr1 w Opatowie. Kadeci ze "szkoły na górce'' odwiedzili 33 Dębicki Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie pod okiem doświadczonych żołnierzy odbyli zajęcia strzeleckie z broni długiej oraz szkolenie z pomocy przedmedycznej. Kolejnym punktem wizyty w Dębicy była Powiatowa Komenda Straży Pożarnej, gdzie spotkali się z komendantem mł.bryg.mgr inż. Marcinem Radzikiem, który wprowadził ich w arkana pracy straży pożarnej. W trakcie oglądania sprzętu służącego na co dzień do wykonywania zadań Grupy Poszukiwawczo- Ratowniczej uczniowie stali się świadkami błyskawicznego przygotowania się strażaków do akcji, ponieważ otrzymali wezwanie do wypadku komunikacyjnego.