W sobotę 20 października uczniowie ZS nr 1 w Opatowie mieli okazję poczuć atmosferę akademickiego Krakowa. Młodzież uczestniczyła w popularnonaukowych wykładach i warsztatach organizowanych przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na „Spotkanie w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią” przyjeżdża młodzież licealna z całej Polski. Nasi przedstawiciele mogli również poczuć się jak studenci na zajęciach laboratoryjnych organizowanych w Zakładzie Biochemii Porównawczej na temat: „Poszukiwanie białek w produktach spożywczych”. Następnie wysłuchali w auli dwóch interesujących wykładów na temat: „Światło w służbie medycyny” oraz „Przeciwciała monoklonalne w biotechnologii i medycynie”. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarł nowoczesny kampus przy ulicy Gronostajowej 7, gdzie odbywają się zajęcia na różnych kierunkach Wydziału Biologii i nauk o Ziemi. Kampus łączy w sobie nowatorskie spojrzenie na współczesną naukę, ale na każdym kroku obecny jest historyczny duch Uniwersytetu założonego w 1364 roku.

Nasi uczniowie zwiedzili wszystkie ważniejsze budowle związane z UJ: Collegium Maius i jego unikatowe zbiory muzealne, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę pt. „Szable w dłoń – szermierka jako polskie dziedzictwo narodowe”, „Adam Mickiewicz w Krakowie w 220 rocznicę urodzin.”; Collegium Novum z siedzibą rektora uniwersytetu, dziekanaty wydziałów, sale wykładowe i Bibliotekę Jagiellońską. Jednym ze sławnych studentów uniwersytetu był wszechstronny artysta Stanisław Wyspiański, o czym uczniowie przekonali się w Muzeum Narodowym, zwiedzając wystawę jego dzieł. Młodzież zapamiętała ulicę Krupniczą i dom, w którym się urodził, jego obrazy, grafiki, meble, projekty kostiumów teatralnych i przede wszystkim dramaty. Po tej powtórce przed maturą – na koniec ucztą dla oka było zobaczenie wystawy w Muzeum Bursztynu przy ulicy Św. Jana, gdzie wyjątkowe okazy tego bałtyckiego skarbu zachwycają zarówno jako naturalne bryły, wyroby biżuteryjne, jak i sztuka użytkowa. Uczniowie stwierdzili jednogłośnie, że ta wycieczka jest potwierdzeniem powiedzenia, że „podróże kształcą”. Opiekę nad młodzieżą ZS nr 1 sprawowali nauczyciele Agnieszka i Marek Frejlich.