Nauczyciele języków obcych w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie regularnie uczestniczą w szkoleniach metodycznych, seminariach i szkoleniach językowych. Priorytetowym działaniem jest udział nauczycieli w akcji Comenius – „Mobilność kadry szkolnej" realizowanej w ramach programu Komisji Europejskiej „Uczenie się prze całe życie". Celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli poprzez udział w zagranicznych kursach językowych. W październiku bieżącego roku nauczycielka języka angielskiego w ZS Nr 1 w Opatowie, p. Elżbieta Cheba, uczestniczyła w dwutygodniowym kursie językowo – metodyczno - kulturowym „Language, Methodology and Culture" w szkole językowej English Language Centre w Brighton w Wielkiej Brytanii.

Kurs odbywał się w ramach projektu „Mobilność kadry szkolnej" i obejmował 60 godzin, w skład których wchodziły: praktyczna nauka języka, historia i geografia Wielkiej Brytanii, seminaria na temat życia i kultury nowoczesnej kraju oraz warsztaty metodyczne na temat innowacyjnych metod nauczania języków obcych. Uczestnicy kursu mieli również okazję zwiedzić najbardziej interesujące miejsca: stolicę Wielkiej Brytanii – Londyn i jego osobliwości, Oxford – najstarszy uniwersytet na wyspach, Katedrę w Chichester, klify Seven Sisters, jak również okoliczne miasteczka.
Kurs był bardzo intensywny, zajęcia prowadzone były przez wyszkoloną kadrę w sposób bardzo interesujący. Uczestnictwo w kursie pozwoliło mi na usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości językowych, poznanie metod innowacyjnych w nauczaniu języków obcych, które mam nadzieję wykorzystać w mojej pracy dydaktycznej' - powiedziała po powrocie z Brighton p. Elżbieta Cheba.