Powiatowy Urząd Pracy w Opatowie w ramach innowacji programowej ,,Młody Przedsiębiorca” zorganizował w dniu 27 października 2016 roku spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie na temat: Planowanie i podejmowanie działalności gospodarczej oraz formalności związanej z prowadzeniem własnej firmy. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas II Liceum Ogólnokształcącego i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Spotkanie odbyło się w formie wykładu i prezentacji pt. Własna firma , oraz ćwiczeń warsztatowych, dyskusji, konsultacji indywidualnych. Młodzież obejrzała film Wytwórni Filmów Szkoleniowych SYNERGIA pt. Czy nadaję się na przedsiębiorcę? Spotkanie poprowadzili doradcy zawodowi z Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Opatowie.

Młodzież uzyskała informacje na temat:

- warunków podejmowania działalności gospodarczej,

- wybranych przepisów prawnych,

- możliwości uzyskania dofinansowania założenia własnej firmy z różnych źródeł.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z:

- wnioskiem o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej obowiązującym w tutejszym urzędzie,

- kryteriami przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej stosowanymi przez urząd,

- formalnościami związanymi z zakładaniem firmy (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, REGON, NIP, wybór opodatkowania zgłoszenie do ubezpieczeń, uzyskanie wymaganych zezwoleń i koncesji),

- stronami internetowymi przydatnymi w procesie zakładania własnej firmy,

-dokumentami niezbędnymi przy zakładaniu własnej firmy.

Doradcy zawodowi prowadzący zajęcia podkreślili znaczenie predyspozycji istotnych dla prowadzenia firmy, rozwijania umiejętności interpersonalnych oraz możliwości na rynku pracy. Omówiono pozytywne i negatywne strony prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wybrane rodzaje działalności gospodarczych zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności oraz przykładowe profile działalności gospodarczych zgodnie z kierunkiem kształcenia młodzieży biorącej udział w zajęciach. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach , wykazywała duże zainteresowanie tematem, chętnie brała udział w ćwiczeniach, miała własne pomysły na to, jakie firmy mogłaby prowadzić w przyszłości. Uczniowie wraz z nauczycielką przedmiotów ekonomicznych Eweliną Spychaj ocenili zajęcia jako bardzo ciekawe i przydatne w przyszłości.

Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie wraz z młodzieżą i panią Eweliną Spychaj składają serdeczne podziękowania Pani Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy pani mgr Anecie Błachut oraz współpracownikom za przekazanie cennych wskazówek i informacji dla młodzieży w ramach innowacji programowej ,,Młody Przedsiębiorca ”.