"Nauczyciel czaruje słowami" to słowa, które stały się mottem akademi z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie. W odświętnej scenerii spotakali się nauczyciele, kadra kierownicza na czele z panią dyrektor Magdaleną Gdowską oraz zaproszonymi goścmi: panią Anetą Bławat - radną Powiatu Opatowskiego, panią Katarzyną Smolarską z Cechu Rzemiosł Różnych, panią Moniką Przygodą - przewodniczącą Rady Rodziców i panem Andrzejem Soroką - prezesem ZNP w Opatowie. Część oficjalną wypełniły życzenia dla pedagogów i pracowników szkoły. Nagrody otrzymali: Piotr Cybula, Waldemar Domagała, Agnieszka Frejlich, Robert Gubernat, Mariusz Kowalski, Jolanta Kozieł, Monika Masternak, Dorota Pitek, Agnieszka Spała, Aneta Surowiecka, Andrzej Szczykutowicz, Monika Wicha, Tomasz Sewera, Ewelina Zagórna i Agnieszka Zwolska "Dziękuje wam za wasze zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość, życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzacie swoich uczniów. Za to także, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i inicjatyw. Dzięki wam nasza szkoła jest wyjątkowa - powiedziała pani dyrektor Magdalena Gdowska wręczając nagrody swoim nauczycielom.

Życzenia złożyła także pani Aneta Bławat mówiąc: "pragnę podziękować wszystkim państwu za pasję i entuzjazm w tworzeniu jak najlepszej jakości pracy szkoły, żebyście zawsze byli dumni ze swoich wychowanków i ich osiągnięć". Nagrodę Starosty Opatowskiego Bogusława Włodarczyka otrzymała pani Edyta Gwoździk. Nagrodę tę wręczyła w imieniu pana Starosty radna powiatowa pani Aneta Bławat. Stypendystą Starosty Opatowskiego w roku szkolnym 2016/2017 został uczeń III klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa Karol Staniek. W imieniu wszystkich nagrodzonych nauczycieli głos zabrała pani Edyta Gwoździk, która dziękując za to szczególne wyróźnienie podkreśliła, że: nauczyciel to osoba, która w każdym uczniu widzi kogoś wyjątkowego, kogo zachęca do rozwijania talentów i zdolności. Znakomicie zdawane przez uczniów egzaminy, zdobywane wyróżnienia i nagrody są najlepszym podziękowaniem za pracę nauczyciela. Część artystyczną wypełniła Grupa Teatralna "Ingenium" czyli uczniowie klasy I LOM, którzy pod kierunkiem pani Edyty Gwoździk przygotowali kabaret. Kolejnym elementem był pokaz strojów dla nauczycieli oraz dedykowane im piosenki wykonane przez Aleksandrę Wolską i Szymona Banasia. Aplauz i rozbawienie publiczności były najlepszym podziękowaniem dla szkolnych artystów, którzy tego dnia debiutowali w ZS Nr 1 w Opatowie.