Pobyt w Liceum Mundurowym ZS Nr 1 w Opatowie to nie tylko czas na zdobywanie wiedzy czy udział w szkoleniach, ale także czas kształtowania postaw i charakterów młodych ludzi. Doskonały kontakt z nauczycielami opiekującymi się ,,mundurówką'', wspólne wyjazdy i rozmowy, procentują. Najlepszym dowodem są decyzje młodych ludzi - absolwentów tej szkoły – powiedziała Magdalena Gdowska – dyrektor ZS Nr 1 w Opatowie.

Siedmioro z nich na początku września rozpoczęło służbę przygotowawczą w Wojsku Polskim. Podczas miesięcznego szkolenia zdobywali wiedzę dotyczącą musztry, regulaminów i budowy broni. W kolejnych miesiącach będą zdobywać wybraną przez siebie specjalność podczas szkoleń na poligonie. 7 października złożyli przysięgę jako szeregowi elewi, którzy wkrótce zasilą polską armię. Piękniejsza część absolwentów - Małgorzata Urbańska, Aleksandra Kowalska, Angelika Zięba i Natalia Ziemacka swoją służbę odbywają w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Natomiast męska część absolwentów - Piotr Nowak, Michał Wasiński i Andrzej Raczyński odbywają służbę w 3 Sandomierskim Batalionie Radiotechnicznym. To właśnie na ich przysięgę przybyła młodzież z klasy I i II Liceum Służb Mundurowych z ZS Nr 1 w Opatowie z nauczycielami p.Edytą Gwoździk, p.Markiem Frejlichem i kapelanem wojskowym ks. Jerzym Skiminą. Było to bardzo przejmujące przeżycie  - powiedziała pani Edyta Gwoździk, która patrząc na swoich, jeszcze nie tak dawno siedzących w ławkach uczniów, nie kryła swojego wzruszenia. Młodzi ludzie entuzjastycznie przywitali przybyłych nauczycieli i młodsze koleżanki oraz kolegów ze szkoły. Były wychowawca absolwentów pan Marek Frejlich podkreślił, że z dumą patrzył na chłopaków, z którymi przez trzy lata prowadził zajęcia. Wielka radością dla wszystkich był przyjazd dziewcząt, które z tej okazji otrzymały przpustki ze swojej jednostki. Uściskom i wspomnieniom nie było końca.
Ci wspaniali młodzi ludzie stanowią znakomity wzór dla uczniów klas mundurowych. Uczniowie klasy II LOM - Olaf Wójcik, Grzegorz Słowik i Daniel Kolasiński już teraz snują plany związane ze służbą w wojsku - zdradziła ich wychowawczyni p. Edyta Gwoździk.