15 czerwca 2016 roku uczniowie klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie, pod opieką nauczyciela  pojechali na obchody Dni Pola, które zorganizowane zostały w gospodarstwie w Polanowicach koło Krakowa. Organizatorem tego święta była firma Małopolska Hodowla Roślin. Głównymi kierunkami działalności tej firmy jest hodowla twórcza i zachowawcza roślin rolniczych, reprodukcja nasienna, obrót materiałem siewnym oraz działalność rolnicza i usługowa. Zakład posiada nowoczesne zaplecze umożliwiające wprowadzenie do hodowli zaawansowanych metod warunkujących postęp hodowlany. Wyposażony jest w nowoczesne laboratoria i pracownie specjalistyczne, szklarnie oraz specjalistyczne maszyny do prac polowych i do przerobu nasion.

Tego dnia młodzież miała okazję zaobserwować  na  poletkach pokazowych najnowsze odmiany zbóż jarych i ozimych, kukurydzy, buraków pastewnych, roślin motylkowatych drobnonasiennych, traw gazonowych i pastewnych Małopolskiej Hodowli Roślin oraz innych goszczących firm tej branży. Oprócz roślin powszechnie uprawianych  zaprezentowane zostały też  gatunki niszowe jak: gryka, esparceta siewna, komonica zwyczajna, koniczyna łąkowa, koniczyna krwistoczerwona, seradela. Kolejnym elementem obchodów Dni Pola była prezentacja programu ochrony roślin uprawnych. Nasi młodzi rolnicy poznali różne modele ochrony roślin przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Mieli  możliwość poznać najnowsze rozwiązania technologiczne w tej dziedzinie. Punktem kulminacyjnym polanowickich uroczystości stał się pokaz sprzętu rolniczego. Obserwatorzy szczególną uwagę zwrócili na prezentowany system dawkowania azotu typu N-YARE, który przy pomocy fotokomórki podaje określoną dawkę nawozu potrzebną roślinie. Zabieg taki służy polepszeniu efektywności produkcji roślinnej. Na zakończenie obchodów Dni Pola odbył się konkurs z nagrodami oraz poczęstunek z grilla. Wyjazd edukacyjny dla młodzieży z Technikum Mechanizacji Rolnictwa okazał się być bardzo udanym. Przywieźli  do Opatowa oprócz niezapomnianych wrażeń mnóstwo zdjęć i materiałów poglądowych. Serdeczne podziękowania należy skierować do Powiatowego Zespołu Doradztwa w Opatowie – oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, za współpracę i pomoc w realizacji tego wyjazdu.