W ramach XIX edycji Festiwalu Eutrapelia na scenie OOK uzdolniona artystycznie młodzież zaprezentowała spektakl „Tobie ojczyzno” w reżyserii Edyty Gwoździk. Młodych artystów podziwiali uczniowie i nauczyciele z ZS Nr 1 w Opatowie oraz przedstawiciele Kapituły Festiwalu: dr Ewa Sęk - dyrektor Festiwalu i Domu Kultury „Arka”, pani Alicja Szewczyk, ks. Dr Marcin Hanus i przedstawiciele Telewizji „Stella” ze Stalowej Woli. Widowisko miało niezwykłą wymowę patriotyczną i ukazywało tragiczne losy Polski i Polaków na przestrzeni wielu wieków. Znakomite teksty pochodzące z III cz. „Dziadów” i „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Moja piosnka” C. K. Norwida, piosenki z repertuaru Marka Grechuty, Jacka Wójcickiego i innych artystów Piwnicy pod Baranami w wykonaniu opatowskich artystów dostarczyły widzom wielu emocji. Minimalistyczna scenografia, symboliczne rekwizyty i obrazy wyświetlane przy poszczególnych scenach, polonez przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Moniki Masternak ,dopełniły całości. Spektakl został nagrodzony wielkimi brawami i podziękowaniem pani Ewy Sęk, która podkreśliła bardzo wysoki poziom artystyczny i duchowy tego przedstawienia. Zwróciła uwagę na znakomity dobór tekstów, które w sposób szczególny zabrzmiały w ustach bardzo młodych ludzi. W imieniu pani dyrektor ZS Nr 1 w Opatowie podziękowania i gratulacje za wspaniały występ przekazał pan Tomasz Świątek. Na zakończenie spotkania młodzież otrzymała zaproszenie na finał Festiwalu, który odbędzie się w Stalowej Woli. W spektaklu udział wzięli: aktorzy - Andrzej Raczyński, Katarzyna Niedbała, Zuzanna Kowalik, Mateusz Firmanty, Angelika Zięba, Małgorzata Urbańska, Justyna Węglewicz, Klaudia Toporowska wokaliści- Aleksandra Wolska, Szymon Banaś, Rafał Gajewski tancerze - Aleksandra Halat, Paulina Łata, Katarzyna Cieśla, Kinga Brozińska, Albert Sajda, Mateusz Kargul, Bartosz Maj, Radosław Korycki, Paweł Dziedzic, Krystian Kasprzycki, Katarzyna Chaba, Izabela Kobylarz, Mariola Zając, Edyta Kaczeniak, Mariusz Bonatowki, Rafał Gajewski.