W dniu 23 maja 2016 roku młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie przygotowana przez nauczycieli Szczepana Madeja i Marka Frejlicha, brała udział w wojewódzkim finale zawodów sportowo – obronnych „Sprawni jak żołnierze 2016”. Odbyły się w nich następujące kategorie; rzut granatem, udzielanie pierwszej pomocy, sprawnościowy tor przeszkód oraz strzelanie KBKS 50m. Szkołę reprezentowali: Mariola Zając, Aleksandra Szczur, Paulina Łata, Katarzyna Cieśla oraz chłopcy Bartosz Maj, Konrad Graboń, Kacper Saniawa. Ostatecznie na rozgrywanych w tym roku zawodach w Starachowicach, nasza reprezentacja zajęła III miejsce.

W sumie uczestniczyło w nich 8 najlepszych reprezentacji ze szkół całego województwa. Młodzież podkreśliła, że mimo zażartej konkurencji, atmosfera zawodów była przyjazna i oprócz nagród i trofeów nasi uczniowie zdobyli przyjaźń i koleżeństwo z uczniami mających podobne zainteresowania z innych szkół z województwa świętokrzyskiego.