Jednym z elementów szkolenia klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie są zajęcia survivalowe realizowane w ramach innowacji.

„Mundurówka” zdobywa wiedzę i umiejętności związane z tzw. taktyką zieloną, które sprawdzane są podczas biwaków i obozów szkoleniowych. Obecnie trwają przygotowania do III edycji Biwaku Ponury-Nurt, który organizowany jest przy współpracy z Fundacją GROM COMBAT i byłym operatorem GROM-u- mjr Jackiem Kowalikiem i w związku z tym uczniowie klasy I LOM pod czujnym okiem pana Marka Frejlicha, „szlifowali” potrzebne umiejętności.

Przyszli żołnierze budowali szałasy, które będą stanowiły bazę noclegową, poznawali zasady poruszania się po lesie i w górach za pomocą mapy i busoli, ćwiczyli swoją orientacje w terenie. Ponieważ ważnym elementem przetrwania w warunkach polowych jest przygotowanie posiłków, młodzi mundurowcy uczyli się rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa. Z wielką satysfakcją podziwiali swoją nową bazę, która powstała w wyniku ich kilkugodzinnej pracy i przy płonącym ognisku podsumowali przebieg zakończonego szkolenia. Z niecierpliwością i nieukrywaną radością „mundurówka” odlicza czas do najważniejszego wydarzenia, jakim będzie biwak z komandosami w Górach Świętokrzyskich.