W dniach 16 – 22 listopada 2015 roku został zorganizowany na terenie opatowskiego Zespołu Szkół Nr1 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Z okazji ósmej edycji projektu „Otwarta firma” do naszej szkoły został zaproszony pracownik banku Pekao S.A. w Opatowie.W ramach specjalnego spotkania, które odbyło się w dniu 18 listopada bieżącego roku przedstawiciel lokalnej instytucji finansowej scharakteryzował w formie interesującej pogadanki naszym uczniom klasyfikacje banków w polskim systemie bankowym oraz znaczenie Narodowego Banku Polskiego jako prawnego emitenta  środków płatniczych obowiązujących na obszarze naszego państwa.

W tej nietypowej lekcji finansów uczestniczyła klasa druga technikum żywności i usług gastronomicznych w ramach przedmiotu działalność gospodarcza w gastronomii. Prelegent przy wykorzystaniu multimediów zaprezentował naszej młodzieży kompletną ofertę produktów bankowych ze szczególnym uwypukleniem kredytów, lokat bankowych, czy funduszy inwestycyjnych. Należy w tym miejscu podkreślić, że takie przedsięwzięcie realizowane jest w zakresie doradztwa zawodowego i ma na celu przygotowanie naszych uczniów do wejścia na zmieniający się jak w kalejdoskopie rynek pracy – tłumaczy Piotr Banaczyk – opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości.