Pod koniec września uczniowie klasy II Technikum Mechanizacji Rolnictwa przy Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie otrzymali niecodzienne zadania do wykonania. Musieli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w praktycznym działaniu w gospodarstwie rolnym. Młodzież stanęła przed zadaniem wykonania i wymiany, elementu podajnika ślimakowego  w jednym z najnowocześniejszych kombajnów zbożowych NEW HOLAND. Praca ta była niełatwa, choć w efekcie uczniowie z pomocą nauczycieli Grzegorza Popka  i Jerzego Lulina, wywiązywali się z niej doskonale. Zleceniodawca – rolnik ze wsi Łężyce, pan Mirosław Gierada docenił włożony wysiłek, cierpliwość oraz umiejętność pracy zespołowej uczniów. Zdobyte doświadczenie pomogło chłopcom poczuć się pewniej w innym gospodarstwie rolnym, którego właścicielem jest Witold Frańczak ze wsi Gojców.

Uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa, w ramach porozumienia, uczyli się tam obsługiwać maszyny rolnicze takiej jak:  kombajn CLAAS TROJAN C 430, prasę rolującą CLAAS COMFORT, ładowacz teleskopowy marki MANITU, ciągnik rolniczy marki FEND z pługiem obracalnym.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się też przeglądy codzienne, sezonowe i posezonowe sprzętu rolniczego oraz jazdy próbne ciągnikami rolniczymi wysokiej mocy i klasy. Uczniowie mocno zaangażowali się w powierzone im zadania. Chętnie uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach w terenie: „Takie praktyczne lekcje są dla nas najbardziej atrakcyjne. Możemy na nich uczyć się konkretnych umiejętności potrzebnych w naszym fachu i mieć z tego wielką frajdę” – powiedział uczeń Bartłomiej Lis. Kierownik warsztatów szkolnych Jerzy Lulin, podkreśla  że tego typu nauka przynosi korzyść uczniom, nauczycielom oraz rolnikom współpracującym ze szkołą. Dyrektor szkoły pani Magdalena Gdowska serdecznie dziękuje panu Mirosławowi Gieradzie i Witoldowi Frańczakowi za przychylność, pomoc i otwartość we wzajemnej współpracy.