25 września 2015 roku pierwszoklasiści z Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie złożyli uroczyste ślubowanie. W obecności dyrekcji, wychowawców i kolegów ze starszych klas zobowiązali się, między innymi, przestrzegać norm etycznych, szanować drugiego człowieka, a wartości patriotyczne cenić ponad wszystkie inne. Szkoła jest jak wielka rodzina – powiedziała dyrektor Magdalena Gdowska – jak w każdej rodzinie jej członkowie mają prawa i obowiązki, wzajemnie się szanują, troszczą o siebie i pomagają sobie. Życzę wam, kochani, abyście czuli się w szkole jak w kochającej się rodzinie. Prowadzący uroczystość – Hubert Zając – w imieniu uczniów ze starszych klas zapewnił, że pierwszoklasiści zawsze mogą liczyć na opiekę, koleżeńską pomoc, radę i przyjacielskie wsparcie.

W imieniu uczniów klas pierwszych pragnę zapewnić, że czujemy się zaszczyceni możliwością wstąpienia do społeczności uczniowskiej szkoły o tak bogatych tradycjach i osiągnięciach. Czujemy się nie tylko dumni  - powiedziała Kinga Chaniecka uczennica pierwszej klasy Technikum Hotelarstwa - ale również wielce zobowiązani. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby sławić imię szkoły i przyczyniać się do tworzenia jej nienagannej opinii. Chcemy stać się jedną z cegiełek, które tworzą mur wspaniałej historii Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie. Część artystyczną uroczystości stanowiły „otrzęsiny”. Pierwszoklasiści musieli wykazać się wieloma umiejętnościami, aby stać się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.  Uczniowie klas III TŻ i III TPS pod okiem nauczycielek Iwony Kapsy i Agnieszki Mianowskiej zaprosili najmłodszych kolegów na parodię popularnych programów rozrywkowych. Podobnie jak w telewizyjnych „talent show” trzeba było zaprezentować swoje zdolności w wielu dziedzinach. Pierwszakom należy pogratulować odwagi i pomysłowości w czasie „otrzęsinowych” konkurencji oraz życzyć miłych wrażeń w czasie kolejnych lat nauki.