Opatowski Zespół Szkół Nr 1 już po raz kolejny aktywnie wziął udział w uroczystych obchodach Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu. Hasło bieżącej edycji kampanii brzmiało: „Przesiądźcie się do autobusów i na rowery”, co niewątpliwie koresponduje bezpośrednio z promocją świadomych wyborów proekologicznych środków transportu osobowego przez mieszkańców Opatowa – powiedział Piotr Banaczyk – koordynator akcji w szkole. Monika Wicha – nauczycielka technologii żywności pilotowała na terenie tej placówki oświatowej konkurs plastyczny gromadząc od naszych uczniów różne plakaty podejmujące problematykę ochrony środowiska.

Wyrazem tej formy działania było opracowanie gazetki ściennej, przedstawiającej możliwości łączenia i zmieniania metod poruszania się w myśl zasady, że każda podróż jest nietypowa. Kolejnym punktem programu „Dzień bez Samochodu” było przeprowadzenie przez Agnieszkę Frejlich lekcji wychowawczej w klasie pierwszej Technikum hotelarstwa na temat: „Alternatywne środki komunikacji miejskiej i ich wpływ na środowisko”. W ramach tego europejskiego święta uczniowie z klasy maturalnej Technikum obsługi turystycznej zredagowali ciekawy scenariusz audycji wyemitowanej na falach lokalnego Radia Opatów. Realizując taki europejski projekt, chciałem zasygnalizować naszej młodzieży, że przemieszczanie się można traktować w kategoriach rozrywki, która w pewien sposób urozmaici nasz szary dzień tzn. jazda na rowerze może śmiało wyeliminować z naszego grafiku ciężki trening na siłowni – tłumaczy Piotr Banaczyk – opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego w tej placówce oświatowej.