MON i MEN – dwa niezwykle ważne dla klas mundurowych ministerstwa zorganizowały I Kongres skierowany do przedstawicieli szkół i klas mundurowych oraz organizacji proobronnych. Celem spotkania była konsolidacja środowiska skupiającego różne organizacje pozarządowe działające na rzecz obronności państwa oraz szkoły prowadzące klasy mundurowe. ZS Nr1 w Opatowie, który od pięciu lat z dużym powodzeniem prowadzi klasy mundurowe, skorzystał z zaproszenia gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusława Packa. W kongresie w imieniu dyrekcji szkoły, mundurówkę reprezentowała pani Edyta Gwoździk, koordynująca działaniami skierowanymi do uczniów liceum służb mundurowych.

W dniach 20-21 marca 2015r. w Centrum Konferencyjnym MEN wWarszawie spotkali się przedstawiciele ponad 280 szkół z człej Polski, aby uzyskać cenne informacje dotyczące funkcjonowania klas mundurowych. Na kongres przybyli Wiceprezes Rady Ministrów Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lech Majewski, Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania MEN - Anna Wesołowska. Wśród wielu kwestii poruszanych podczas kongresu, pojawiła się koncepcja włączenia organizacji proobronnych i klas mundurowych w podsystem militarny poprzez przygotowanie kandydatów do rezerw Sił Zbrojnych, jak również potrzeba realizacji programu wojskowego, który umożliwiałby przyznawanie dodatkowych punktów absolwentom ubiegajacym się o przyjęcie na wyższe uczelnie wojskowe. Gen. dyw. B. Pacek – pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Społecznych inicjatyw proobronnych w swej wypowiedzi podkreślił jak ważne jest wsparcie systemu obronnego państwa przez klasy mundurowe współpracujace z organizacjami proobronnymi. Wicepremier, minister MON – Tomasz Siemoniak podczas swojego wystąpienia wyraził ogromne podziękowanie dla dyrektorów szkół a także kadry nauczycielskiej za profesjonalne prowadzenie klas mun durowych, dbanie o kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, a także za inicjatywy służące wychowaniu młodzieży w poczuciu służby dla kraju.