W mundurówce opatowskiego ZS Nr1 młodzież wychowana jest w duchu patriotyzmu. W szkolnym kalendarzu, wśród dat związanych z wydarzeniami historycznymi, ważne miejsce zajmuje 1 marca. To właśnie ten dzień obchodzony jest jako święto Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie, którzy z dumą noszą swój mundur i podziwiają odwagę; bohaterstwo oraz niezłomność żołnierzy - patriotów, przygotowali pod opieką pań: Edyty Gwoździk i Anety Surowieckiej szkolną uroczystość upamiętniającą tych, o których w Polsce na tak wiele lat funkcjonowania systemu komunistycznego zapomniano.

Młodzi artyści: Daria Kusal, Karol Durda, Magdalena Stępień i Rafał Gajewski oraz Angelika Zięba, Małgorzata Urbańska, Aleksandra Kowalska, Piotr Nowak zaprezentowali niezwykle wzruszające utwory i piosenki, przywołując klimat trudności na jakie napotkało wielu żołnierzy AK po zakończeniu II wojny światowej. Ich brak akceptacji dla  systemu zniewalającego Polskę był przyczyną wielu aresztowań i wyroków śmierci. Sylwetki Żołnierzy Wyklętych odzwierciedlił film „Niezłomni Żołnierze II Rzeczypospolitej- 1 marca. Pamiętamy”. W uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych uczestniczył gość honorowy, przyjaciel klas mundurowych były oficer JW. GROM mjr Jacek Kowalik, który zaszczycił to święto swoją obecnością.