Nietypowy przebieg miały zajęcia dodatkowe uczniów klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Zrealizowano je w firmie VALTRA działającej na terenie Opatowa. VALTRA jest marką rozpoznawaną na całym świecie, produkującą maszyny rolnicze. Młodzież uczestnicząc w prezentacji sprzętu miała niepowtarzalną okazję poznać budowę oraz zastosowanie najnowocześniejszych ciągników, samojezdnych ładowaczy teleskopowych czy agregatów uprawowo-siewnych. Z wielką uwagą wszyscy wsłuchiwali się w słowa przedstawiciela firmy, który wskazywał na zastosowanie w ciągnikach oryginalnej konstrukcji silników o dużym momencie obrotowym, na użycie  przekładni opartych na mechanicznej zasadzie działania.

Dodał też, że wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań sprawiło, że maszyny pracują bezawaryjnie  nawet w najcięższych warunkach terenowych i klimatycznych. Ta niecodzienna wyprawa przyczyniła się do praktycznego zdobywania wiedzy i umiejętności uczniów. Lekcję w terenie zorganizowali nauczyciele praktycznej nauki zawodu Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie Pan Grzegorz Popek i Władysław Polit.