Po raz pierwszy w historii miasta na  Opatowskim Rynku miała miejsce niecodzienna uroczystość – 7 listopada 2014r. klasa pierwsza służb mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie złożyła uroczyste ślubowanie. Do tej pory, zgodnie z tradycją szkoły, uroczystość miała charakter kameralny, w tym roku stała się integralną częścią II Opatowskiego Biegu Niepodległości, zorganizowanego przez zaprzyjaźnionego „Bartosza” i wpisała się tym samym w obchody 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prestiż dzisiejszego wydarzenia jest o tyle wyjątkowy, że Młodzież będzie miała zaszczyt wypowiedzieć słowa ślubowania w tak szczególnym towarzystwie, nie tylko w obecności Pana Starosty, komendantów: Straży Pożarnej i Policji w Opatowie, Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Młodzieży dwóch zaprzyjaźnionych opatowskich szkół, ale także w obecności Rodziców i mieszkańców Opatowa. Wyjątkowy jest także czas uroczystości, bo oto znajdujemy się w przededniu ważnego dla Polaków święta – Święta Niepodległości.11 listopada zapisał się w naszej narodowej świadomości jako czas , kiedy ożywają uczucia patriotyczne, wspomnienia dotyczące trudnej historii Polski, a z nią  nieodłącznie kojarzy się polski mundur -  powiedział Tomasz Świątek, dyrektor Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie.
Z entuzjazmem powitał  młodzież Starosta Powiatu Opatowskiego Bogusław Włodarczyk i wyraził słowa uznania dla idei utworzenia innowacyjnych klas mundurowych w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie. O powodzeniu tego przedsięwzięcia, jak podkreślił włodarz powiatu, najlepiej świadczy coroczna liczebność klas i ogromne zainteresowanie tym kierunkiem kształcenia. Niezapomniane wrażenie wywołały dwuszeregi umundurowanej młodzieży zgromadzonej przy pomniku majora Ludwika Zwierzdowskiego na Placu Obrońców Pokoju w Opatowie. Pierwszoklasiści z godnością i trudnym do opanowania przejęciem wypowiedzieli słowa ślubowania, wpisując się od tego momentu w poczet pełnoprawnych członków szkolnej społeczności.
Po oficjalnej części uroczystości młodzież Dwóch opatowskich Zespołów Szkół:  „Szkoła na górce” i „Bartosz” stanęły w szranki o zwycięstwo w Biegu Niepodległości. Choć puchary przypadły tylko nielicznym szczęśliwcom, to ważniejszy okazał się wspólny bieg dla Niepodległej, symboliczny gest przyjaźni.