Deszcz, błoto, mgła, chłód – te warunki pogodowe są niestraszne uczniom liceum mundurowego z ZS Nr 1 w Opatowie. Nauczyciele Edyta Gwoździk, Marek Frejlich, Szczepan Madej – koordynujący pracę tej grupy młodzieży zorganizowali szkolenie z „zielonej taktyki” w Górach Świętokrzyskichc Działania w terenie otwartym, niezurbanizowanym miały na celu zgranie się ze sobą „zespołów bojowych” z klas pierwszej i drugiej i przygotowanie ich do dalszych działań. Młodzież rozpoznawała różne techniki orientacji w terenie i uczyła się poruszania po przestrzeni zalesionej i górskiej. Uczniowie uczyli się jak prowadzić rozpoznanie w trudnych warunkach klimatycznych przy ograniczonej widoczności. Pokonywanie przeszkód terenowych i ćwiczenie różnych technik komunikacji niewerbalnej, sprzyjało narastaniu ducha marzących o pracy w służbach mundurowych młodych ludzi. Góry Świętokrzyskie, choć wydawało się niektórym, że dobrze je znają, zaskoczyły swoją tajemniczością.

„Mundurowcy” pracując w zespołach „czuli ducha” walczących w tych lasach żołnierzy. W czasie górskiej wędrówki z ich ust nie schodziły pieśni partyzanckie, które śpiewane w tym miejscu, tworzyły niezapomniany nastrój.