Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie rozpoczęła  się od uroczystej mszy świętej w Kolegiacie Św. Marcina. Następnie młodzież, nauczyciele i rodzice, których  reprezentowała przewodnicząca Rady pani Stanisława Papaj zgromadzili się na dziedzińcu szkoły gdzie w imieniu dyrektora Tomasza Świątka, starosty opatowskiego pana Bogusława Włodarczyka, wicestarosty pana Gustawa Saramańskiego powitała ich  wicedyrektor Magdalena Gdowska.. Szczególnie ciepło przyjęci zostali  pierwszoklasiści, którzy w sześciu klasach rozpoczną naukę w naszej szkole. Następnie pani dyrektor przedstawiła wychowawców klas pierwszych.

W swym przemówieniu podkreśliła, iż nasza szkoła jest  nowoczesną szkołą dającą zawód, która przygotowuje młodzież do trudnej sztuki odnalezienia się na rynku pracy. Potwierdzają to wyniki ostatniego egzaminu zawodowego  gdzie zdawalność, np. w technikum pojazdów samochodowych  wyniosła 100% a na  pozostałych kierunkach 90%. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie nauczania przedmiotów zawodowych w naszej szkole. W swoim wystąpieniu pani dyrektor przypomniała także o 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej i o konieczności pamiętania o bohaterach narodowych, którzy poświęcili swe życie aby dzisiejsze młode pokolenie mogło się cieszyć wolnością.
Na zakończenie pani dyrektor złożyła życzenia  udanego roku szkolnego, wytrwałości i wiary we własne umiejętności oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2014/2015.