Wzajemna współpraca Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie z Grupą Reagowania Anty Kryzysowego z Warszawy prowadzonej przez mjr Jacka Kowalika, to już nie tylko szkolenia w okresie roku szkolnego, ale także działania podczas wakacji – powiedział dyrektor szkoły Tomasz |Świątek. W dniach od 28.06 do 05.07 na obozie sportowym przebywała w Opatowie 30 osobowa grupa z Warszawy i Wrocławia. Zadanie to było realizowane w ramach projektu GROM COMBAT KIDS przez GRAK. Dzieci i młodzież pod czujnym okiem instruktorów zdobywali umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej, topografii, strzelania, elementów systemu GROM COMBAT. Miejscem Zgrupowania był Internat ZS Nr 1 w Opatowie, skąd Gractywni uczestnicy wyruszali na realizację poszczególnych zadań. „Misja - rozpoznanie Opatów”, „Śladami prehistorii - Bałtów i Krzemionki”, „Pamięć o Ponurym” i „Szlakiem partyzantów” to tylko niektóre z nich, w których rolę przewodników pełnili nauczyciele ZS Nr1 w Opatowie - Edyta Gwoździk i Marek Frejlich. Niezwykle istotne jest to, że uczniowie klas mundurowych ZS Nr1 wspierając instruktorów w opiece i szkoleniu uczestników obozu, sami doskonalili swoje umiejętności przygotowując się do roli instruktorów- poinformowała Edyta Gwoździk.

Zwieńczeniem tych działań był pokaz będący, „Symulacją udzielania pomocy przedmedycznej w sytuacji wypadku komunikacyjnego” zaprezentowany na Rynku Opatowa. „Poszkodowanymi” w wypadku byli uczniowie mundurówki, którym odpowiednio przeszkolone GRAKaktywne dzieciaki udzielały pomocy przedmedycznej do chwili przybycia służb. W ten sposób pokazano, że w każdym wieku można zdobywać przydatne umiejętności, a odpowiednio prowadzone szkolenie dostarcza wiedzy i satysfakcji – powiedział organizator obozu Bartosz Gagucki. Pokaz odbył się przy wsparciu Powiatowej Komendy Policji i Straży Pożarnej w Opatowie, Opatowskiego Ośrodka Kultury i dyrekcji, nauczycieli i uczniów mundurówki Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie. Po zakończonym pokazie pojawiło się wiele atrakcji, bowiem przedstawiciele policji i straży pożarnej umożliwili uczestnikom  zapoznanie się z wyposażeniem samochodów swych służb. Największa frajdą było przekazywanie komunikatów przez radiostację i uruchamianie sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Tomasz Świątek - dyrektor szkoły nie krył swego zadowolenia z tak owocnej współpracy z GRAKiem i umiejętności, jakie zdobyli uczestnicy obozu.