W dniu 18 czerwca 2014r. w Starostwie Powiatowym w Opatowie miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru Kombatantów Batalionów Chłopskich w ręce klas mundurowych Zespołu Szkół Nr1 w Opatowie. Ze strony Kombatantów sztandar przekazali Pani Irena Szczepańska i Pan Henryk Zdyb w obecności Starosty Powiatu Opatowskiego Pana Bogusława Włodarczyka. Młodzież klas mundurowych przejęła sztandar razem z Dyrekcją Szkoły Panią Magdaleną Gdowską i Panem Tomaszem Świątkiem.

W ponad 50 – letniej historii Zespołu Szkół Nr1 było to wydarzenie bez precedensu. Posiadanie tak cennego sztandaru stanowi dla szkoły ogromne wyróżnienie i zaszczyt zwłaszcza dla klas mundurowych. Dyrekcja i młodzież zobowiązali się, że od tej pory uczniowie zastępować będą Kombatantów stojąc ze sztandarem na każdej uroczystości patriotycznej, świętach narodowych, uroczystościach lokalnych i okolicznościowych. Zarówno Pan Starosta jak i Pani Szczepańska podkreślili w swych przemówieniach, że „tradycje historyczne stanowią jeden z najtrwalszych fundamentów edukacyjnych i wychowawczych". Przejęcie sztandaru od najstarszego pokolenia w ręce młodzieży jest przykładem ciągłości pokoleniowej i jedności historycznej wolnego społeczeństwa polskiego.