W październiku 2018 r. uczniowie klasy II i IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki oraz uczniowie z klas II Technikum Hotelarstwa i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie wraz z opiekunami Iwoną Winiarczyk -Kapsą i Anetą Król udali się na wycieczkę w Tatry i Pieniny.. Góry powitały młodzież piękną pogodą, dzięki czemu można było zrealizować zaplanowany bogaty program: wizytę w Tatrach Zachodnich, spacer Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica, dotarcie do największego jeziora w Tatrach położonego w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów na wysokości 1395m n.p.m., czyli do Morskiego Oka. Młodzież ze „Szkoły na Górce”zasłużyła na miano wyjątkowych piechurów, bez większego wysiłku pokonała trasę liczącą 19 km. Dodatkową atrakcją była wizyta w jednej z najsłynniejszych budowli Zakopanego – liczącej ponad 100 lat Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza oraz Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, wybudowanej w podzięce za uratowanie życia papieżowi Janowi Pawłowi II po zamachu w maju 1981r.

W październiku 2018 r. młodzież z klasy I Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych Iwoną Winiarczyk-Kapsa i pedagogiem szkolnym Małgorzatą Stępień udała się na nietypową lekcje hotelarstwa do „Podziemi opatowskich”. Celem zajęć było nie tylko poznanie walorów turystycznych Opatowa, ale również historii jednego z najciekawszych miejsc naszego regionu i unikalnej architektury podziemnego miasta. W sali projekcyjnej znajdującej się pod powierzchnią opatowskiego rynku, młodzież wysłuchała wykładu połączonego z prezentacją zdjęć pt. „Historia turystyki i atrakcje turystyczne w Powiecie Opatowskim”. Jak się okazało, chłonięcie wiedzy poza szkolną ławą jest niezwykle skuteczne.

Etap szkolny XI Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej, której tematem przewodnim jest " Hotelarstwo XXI wieku w promowaniu nowej filozofii wellness, spa i usług żywieniowych" odbędzie się 30 października 2018r. o godz. 10.40 w sali nr 20.

Koordynator
Iwona Winiarczyk-Kapsa

W sobotę 20 października uczniowie ZS nr 1 w Opatowie mieli okazję poczuć atmosferę akademickiego Krakowa. Młodzież uczestniczyła w popularnonaukowych wykładach i warsztatach organizowanych przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na „Spotkanie w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią” przyjeżdża młodzież licealna z całej Polski. Nasi przedstawiciele mogli również poczuć się jak studenci na zajęciach laboratoryjnych organizowanych w Zakładzie Biochemii Porównawczej na temat: „Poszukiwanie białek w produktach spożywczych”. Następnie wysłuchali w auli dwóch interesujących wykładów na temat: „Światło w służbie medycyny” oraz „Przeciwciała monoklonalne w biotechnologii i medycynie”. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarł nowoczesny kampus przy ulicy Gronostajowej 7, gdzie odbywają się zajęcia na różnych kierunkach Wydziału Biologii i nauk o Ziemi. Kampus łączy w sobie nowatorskie spojrzenie na współczesną naukę, ale na każdym kroku obecny jest historyczny duch Uniwersytetu założonego w 1364 roku.